Ateşten Doğan Yaşam – Muhteşem Gezegen

Ateşten doğan yaşam, muhteşem gezegen, amazing planet, Coğrafya belgeseli. Evrenin oluşumu dünyanın oluşumu, levhalar, volkanizma, depremler, sıcak su kaynakları, fay hatları, kırıklı yapılar konularını içeren muazzam bir belgesel.

Ateşten Doğan Yaşam -Muhteşem Gezegen (Amazing Planet)

Dünyanın oluşumu ile ilgili anlatılanlar insanı hayretler içinde bırakıyor. Zarafeti ve gücüyle bizi şaşırtıyor. Dünyanın oluşumu ile ilgili olaylar insanoğlundan milyar yıllar önce gerçekleşmiş olaylardır.
Muhteşem Gezegen Ateşten doğan yaşam (Amazing Planet) Coğrafya belgeseli için, NASA, Amerikan Jeoloji izleme Enstitüsü ve National Geographic ile beraber bir çalışma yapıldı. Dünyanın oluşum tarihi ile alakalı muhteşem görseller hazırlandı. Milyarlarca yıl süren dünyanın oluşumu, kıtaların hareketleri saniyelik görüntülere aktarıldı. Kıtaların bir birleri ile çarpışması, muhteşem  Himalaya oluşması, Mariana çukuru gibi okyanus çukurlarının oluşması belgesel içinde işlenmiştir.

Dünya milyar yıllar önce güneşte meydana gelen big bang adı verilen büyük patlama neticesinde uzay boşluğundaki parçalar çekirdek etrafında birleşip bir ateş topu haline geliyor. Daha sonra bu ateş topu  soğuyup yer kabuğunu oluşturmuştur. Daha sonra atmosfer ve iklim olayları oluşmuştur.

Yer kabuğunda neden sürekli depremler oluyor, Volkanlar neden patlıyor. deniz seviyesindeki yerler nasıl dünyanın zirvesi haline geliyor bu konulardan bahsedilmiştir.

Meb EBA üzerinde farklı belgesellere ulaşmak için tıklayınız.

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yazar: | 2018-04-12T14:44:52+00:00 Mart 26th, 2015|0 Yorumlar

Yazar Hakkında:

Coğrafya eğitimi ve öğretimi ile alakalı; ders notları, soru bankaları, yazılılar, sunular, resimler, videolar vb bilgi paylaşım platformu.

Takıldığın mevzularda yorum yap

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.